Објавено на:

Лавров: Треба да се откажеме од загревањето страсти во медиумскиот простор

t

Киев е должен да престане да го одложува процесот на извоз на украински житото и повиците до Западот „да го вооружи до заби“ се контрапродуктивни, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Според него, руската армија е подготвена да обезбеди безбедни коридори за сите товарни бродови кои чекаат да отпловат од пристаништата на Црното Море, но под услов Украинците да ги отстранат мините од крајбрежната зона под нивна контрола.

Рускиот министер за надворешни работи додаде дека се надева оти Киев ќе престане да бара излез од ситуацијата барајќи од Западот да го „вооружи до заби“, вклучително и испорака на противбродски системи кои, според украинските власти, имаат намера да дејствуваат против руските бродови на Црноморската флота.

Неопходно е да се откажеме од таквата реторика и „загревањето страсти во медиумскиот простор“ и наместо тоа да се занимаваме со конкретни дела“, рече Лавров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

Русија достави 507 тони хуманитарна помош во…

Пет хуманитарни акции беа спроведени од страна…

Путин ги пофали младите Руси за активната…

Младите во Русија се трудат да го…

САД праќаат нова тура воена помош во…

САД се подготвени да и дадат на…

Москва: САД се на работ да станат…

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за…