Објавено на:

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат преку ред, некој ќе чека со децении

t

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага Украина да биде прифатена во Европската унија преку линијата, додека Србија и Турција со децении преговараат за пристапување, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на состанокот на Советот за безбедност на ОН. на Украина.


„Сега се слушаат повици од Брисел за што поскоро проширување на составот на земјите-членки на ЕУ, вклучително и конкретно балканските земји. Но, главниот ентузијазам не е присутен поради Србија и Турција, кои со децении водат безнадежни преговори за влез во ЕУ, туку поради Украина“, објасни дипломатот.
Тој истакна дека Борел неодамна без двоумење изјавил дека режимот во Киев треба да биде примен во ЕУ што е можно поскоро.


„Како што велат, би биле потребни години, но сега тоа е можно без никакви критериуми. „Србија, Турција и другите ќе чекаат, а нацистите ќе бидат примени во Европската унија преку редот“, заклучи Лавров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Самитот на ОБСЕ е одлична можност…

"Македонија треба да е горда на своето…

Путин: Сетете се на 1917 година, светот…

Русија им застана на патот на оние…

Москва: САД се обидуваат да организираат државен…

Заменик министерот за надворешни работи Сергеј Ријабков…

Волстрит Журнал: Западот стравува од колапс на…

Загриженоста, наводно, доаѓа во време на големи…

Москва: Разговори со САД скоро невозможни

Русија нема да се согласи на „еднострани…