Објавено на:

Лавров: Украина постојано бара начин за одложување на преговорите – Ние сме подготвени за трета рунда

t

Состојбата со изгледите за преговори меѓу Русија и Украина изгледа чудно, бидејќи украинската страна постојано излегува со предлози за одложување на следната средба. Ова во саботата на прес-конференција го изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.


„Што се однесува до изгледите на разговорите: додека нашите учесници чекаат барем некои информации од украинската страна. Како и првите две рунди разговори, ситуацијата изгледа прилично чудна“, рече министерот.


„Се чини дека сите се заинтересирани да се постигне договор што е можно поскоро за тоа како целосно да се среди . А од друга страна, се чини дека најзаинтересираната страна – Украинката – постојано излегува со предлози за одложување, одложување на договорените рокови“, – објасни Лавров.

Тој нагласи дека во моментов Москва не ги добила условите за третата рунда преговори од Киев. Подготвени сме, како што им беше добро познато на украинските колеги, од синоќа да продолжиме кон ваков трет круг“, потсети шефот на дипломатијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најава за нова војна: Руски сенатор вели…

Руски сенатор: Темата за денацификација на Европа…

“Шел” ги затвара сите бензински пумпи во…

"Шел" го напушта рускиот пазар! Британската нафтена…

Украинска пратеничка: Со купување на руска нафта…

Годинашниот Светски економски форум (СЕФ) ќе се…

(Видео) Гајнудин: Цел исламски свет очекува претседателот…

Целиот исламски свет очекува претседателот Владимир Путин…

You Tube ги отстранува каналите поврзани со…

„YouTube“ отстрани повеќе од 70.000 видеа и…