Објавено на:

Ладен туш од Шолц: Србија не влегува во ЕУ без да го признае Косово

t

Приклучувањето на Србија и Косово во ЕУ е невозможно без меѓусебното признавање на Белград и Приштина. Ова го изјави германскиот канцелар Олаф Шолц за време на посетата на Балканот, пренесува РИА Новости денеска.

„Косово и Србија мора да постигнат сеопфатен договор, а специјалниот претставник на ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак ја има нашата целосна поддршка за ова прашање… Јасно е дека договорот треба да го реши прашањето за признавање на Косово и Србија. , бидејќи двете земји не можат да станат дел од ЕУ без меѓусебно признавање“, рече тој.

Германскиот канцелар Шолц во петок на 10 јуни е во посета на Западен Балкан. Патувањето го започна од Косово, а попладне Шолц се очекува во Белград, каде што е предвидена средба со српскиот претседател Александар Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуа Липа стана почесна амбасадорка на Косово

Пејачката Дуа Липа стана почесна амбасадорка на…

“Форин полиси” за ситуацијата во Косово: Србија…

Се чини дека кавгите со Косово, ракувањето…

Пукање на косовско-српската граница: Нападната косовската полиција

Косовската полиција е нападната денеска на пладне…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Мајмунски сипаници потврдени кај 23 мажи во…

Мајмунски сипаници се потврдени кај 23 мажи…