ЛДП бара сите политички чинители да го отфрлат Францускиот предлог

t

Претседателот на ЛДП, Горан Милевски на својот Фејсбук профил посочи дека синоќа Извршниот одбор на партијата го отфрлил Францускиот предлог кој циркулира во јавноста.

„Бараме да се достави на увид на министрите и пратениците и да се отвори дебата по истиот. Очекуваме сите политички чинители да ја отфрлаат оваа верзија. Ги детектиравме сите слабости на предлогот и очекуваме нивна корекција. Министерот и пратениците од ЛДП да се борат за ставовите на ЛДП и да ги заштитат македонските национални интереси“, вели Милевски.


Тој додава дека доколку сепак се прифати Францускиот предлог во оваа верзија, Извршниот одбор има одлука, ЛДП да ја напушти Владата и за оваа одлука ќе побара согласност од Централниот одбор на партијата, доколку дојде до таа ситуација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пак ќе останеме со прстот во уста?…

Пратеничката група на опозициската бугарска партија „Преродба“…

Повторно негативен природен прираст во Македонија: Бројот…

Природниот прираст во земајва и минатата година…

Избрани компаниите кои за 600 милиони евра…

Македонси железници - Инфраструктура и меѓународниот кредитор…

Француската амбасадорка во Бугарија го демантира Таче:…

Вчерашниот предлог на Франција до Бугарија и…

И Борисов ни посака успех: Да се…

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, посака успех…