Левица: Власта ќе даде 130 милиони евра за електрични возила на семејство блиско до ДУИ

t

Камен темелникот за наводната фабрика за електрични возила и најавата на Артан Груби за државна помош од 130 милиони евра, не е ништо друго, освен прелевање на народни пари од државната каса во буџетот на лица блиски до ДУИ, тврди политичката партијата „Левица“.

-Зад компанијата ,,Next e.go” стои ,,Еколог Интернационал” и семејството Дестани, кое е поврзано и со фудбалскиот клуб Шкендија од Тетово.

За сопственикот Љазим Дестани во 2020 година се шпекулираше како еден од можните кандидати премиери Албанци во тогашната кампања на ДУИ за премиер Албанец, а членови на ова семејство се редовни гости на настани организирани од албанската политичка елита, се вели во реакцијата на „Левица“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Левица удри по Тренчевска: Покачувањето на пензиите…

Долгонајавуваното покачување на пензиите е понижувачко, велат…

Левица предлага општините сами да произведуваат струја!…

Во сите општини каде Левица има советници…

Апасиев: Само Левица се бори против неофашистичките…

Во вчерашното гостување во "Само интервју", лидерот…

Левица удри по Муцунски: Излажа за таблетите…

Од општинската организација на Левица во Аеродром…

Груби: Ја советувам албанската опозиција да се…

„ВМРО, Левица, Алијанса и Беса се координирани…