Левица во Собранието поднесе предлог Резолуција за забрана на глорификација и рехабилитација на фашизмот и нацизмот

t

Политичката партија Левица во македонското Собрание поднесе предлог-резолуција со која се забранува секаков вид на глорификација и рехабилитација на фашизам и нацизам.

„Свесни за ужасите од Втората светска војна, потсетуваме на злоделата, ѕверствата, репресијата и ужасниот терор на кој беше изложен македонскиот народ од страна на бугарските (врховистички) и албанските (балистички) окупатори, кои како соработници на нацистичка Германија и фашистичка Италија, меѓусебно ја поделија територијата на Македонија и го поробија македонскиот народ, извршувајќи бројни злосторства врз него. Негирањето на македонската антифашистичката борба, НОБ и оспорување на антифашистичкото минато на македонскиот народ, Собранието на Република Македонија да го цени како [нео]фашистички и шовинистички чин, кој исклучително го нарушува националниот интерес на Република Македонија, и истиот го смета за обид да се рехабилитираат фашистичките окупаторски идеи од пред и за време на Втората светска војна“, бараат од Левица.

Тие ги повикаа и сите релевантни академски и научно-образовни институции и поединците кои работат во нив (МАНУ, Институтот за национална историја, Институтот за македонска литература, Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, Институтот за фолклор „Марко Цепенков“, универзитетите и факултети), здруженијата на борци на НОБ, како и медиумите, невладините организации и останатите јавни личности, да се вклучат во борбата против рехабилитацијата и промоцијата на фашистичките и нацистичките идеи и идеологии.

Велат дека оваа Предлог-резолуција е во склоп на одбележувањето на Денот на победата над фашизмот, кој се одбележа синоќа, на 9 мај.

Ваква резолуција е на сила во многу држави ширум светот. Во 2017 година Обединетите нации исто така усвоија ваква резолуција откако мнозинството на земји гласаа „за“, додека само 3 беа „против“ и тоа САД, Украина и Палау.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Детали еве што се случуваше на Мечкин…

Саше Јанчев од Левица на Фејсбук реагира…

Ќе има ли кворум? По вчерашниот “амин”…

Собранието денес со почеток во 12 часот,…

Условни казни за седуммина кои признаа вина…

Пред судот од осумте обвинети за настаните…

Власта и опозицијата заеднички го поддржаа членството…

На собраниската Комисија за надворешна политика денеска…

Левица: За време на криза одвојуваме средства…

Од политичката партија левица преку социјалните мрежи…