Објавено на:

“Летаат пердуви” во бугарското собрание: Власта и опозицијата жестоко се нападнаа за криминалите и Македонија

t

Владејачката партија и опозицијата утрово жестоко се нападнаа во пленарната сала на Народното собрание, додека пратениците расправаа за барањето оставка на претседателот на Собранието Никола Минчев.

Обидот за соборување на човекот кој е на една од трите највисоки позиции во државата е инициран од ИТН. Зад партијата на Слави Трифонов застанаа ГЕРБ-УДФ, МРФ и Вазраждане. Ова им навестува речиси сигурна победа, бидејќи четирите формации имаат бројна супериорност во однос на владејачките ПП, БСП и ДБ.

ЗА ПЛАНОВИТЕ ЗА МАФИЈА

„Мафијата ја бараше државата! Мафијата без церемонија сака да го удри врвот на републиката – Народното собрание! -Со овие зборови ја отвори дискусијата Андреј Ѓуров, лидерот на пратеничката група на „Промени“. Тој го опиша инцидентот како „шоу напад“. Целта е јасна – се бара заплашување“, рече Ѓуров. А причините се: вратената контрола на граничниот премин Капитан Андреево, прекинатиот „транзит на пари од автопатиштата до фиоките“, како и намерата на кабинетот да го стави министерот за внатрешни работи Бојко Рашков на чело на борбата против корупцијата.

Ѓуров го отфрли главниот аргумент на ИТН против Минчев – дека вчера го попречил сослушувањето на министерката за надворешни работи Теодора Генчовска во спорот со Македонија.

„Мафијашкото шоу ќе продолжеше, што и да направеше Никола Минчев. Македонското сценарио е лажно. Нема договори, нема ветувања. Сè е измислено од човекот на каучот кој сакаше да го продаде националниот интерес против ослободување од визите за Обединетите Држави“, рече тој.остро тој. Со „човекот од каучот“ го навести Слави Трифонов, кој се прослави со настапите на Фејсбук, на кои беше снимен на каучот.

Денеска мафијата ќе ги брои гласовите во салата“, рече лидерот на пратениците. И ги повика парламентарците да застанат на „вистинската страна на историјата“ во сегашниот критичен момент за државата. „Ако пратениците се плашат од мафијата, како Бугарите да бидат храбри“, праша реторички на крајот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И бугарското МНР ни го честиташе Илинден:…

Срдечна благодарност за искрените честитки од нашите…

Бугарската Фондација “Македонија”: Можете да славите или…

Бугарската фондација во Македонија позната по нивните…

(Видео) Мицкоски го продаде кучата: Oдби да…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во гостување…

Закажани избори во Бугарија – СДСМ може…

Бугарскиот претседател, Румен Радев, денеска распиша предвремени…

Хаос во Бугарија: Силни експлозии во складишта…

Две експлозии се случија рано утринава по пожар во…