Објавено на:

Леталото во Загреб било од руски воен тип

t

Силен тресок синоќа нешто по 23 часот се слушнал во Загреб. Полицијата и пожарникарите се на Јарунска цеста. Во земјата остана голема дупка. Како што беше соопштено утринава, станува збор за летало од руско производство кој во Загреб пристигнал од унгарскиот воздушен простор.

„Сите надлежни служби се вклучени веднаш по падот на беспилотен авион од воен тип, кој според досега собраните податоци, навлегол во хрватскиот воздушен простор од исток кон запад, односно од унгарскиот воздушен простор, со брзина од 700 км/ч со надморска височина од 1300 м“, соопштија од Владата.


Полицијата потврдила и дека пронашла два падобрани.

Полициската управа на Загреб по 23 часот добила повеќе пријави од граѓани дека почувствувале детонација на поширокото подрачје на Јарун, на која и претходел пад од воздух. На местото на пријавата итно биле испратени полициски патроли кои пронашле два падобрани на поширокото подрачје, за што исто така претходно добиле пријави.

Неидентификуван објект, кој експлодирал во Загреб, би можел да биде советскиот дрон „Стриж“ (Ту-141), кој бил лансиран од територијата на западна Украина, смета рускиот воен експерт Алексеј Леонков.

Според него, досегот на летот на беспилотното летало „Стрижа“ е 1.000 километри, што укажува на тоа дека регионот на лансирање е западна Украина.

„Мисијата на летот веројатно не успеа, бидејќи тоа е стара воена техника од советско производство, а причината е човечкиот фактор“, рече тој.

Според него, параметрите на летот се поставуваат рачно и се чуваат во меморијата на „Стрижа“ додека е на земја, а рутите за враќање се поставуваат со помош на неколку десетици прекинувачи.

„Ако само еден прекинувач е поставен погрешно“, Свифт „ќе лета на погрешно место и нема да се врати во базата. „Овој дрон нема корекција на летот со помош на GPS или други навигациски системи“, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Извршена канонизација на преподобниот игумен Јоаким Крчовски,…

Со света божествена литургија со која чиноначалствуваше…

Руски професор тврди: Војната во Украина е…

Алексеј Фененко, вонреден професор на Факултетот за…

ССМ бара итна средба со Владата, во…

Потсетуваме дека во преговорите за нов Општ…

Ексклузивно видео: Kако изгледа тунелот од кој…

Објавена снимка од тунелот од кој на…

Бектеши: Неделата ќе биде работна во туристичките…

Измените и дополнувањата на Законот за трговија…