Ле Дриан: Русија може да изврши нaпaд без oружје и да предизвика невозможна ситуација

t

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан денеска изјави дека доколку Москва ги признае како независни двата отцепени региони во источна Украина, Доњецк и Луганск, поддржани од Русија, тоа ќе претставува „напад без оружје“.

– Доколку тоа се примени, тогаш би било невозможна ситуација и би претставувало еден вид напад без оружје. Тоа би било кршење на суверенитетот на Украина, истакна Ле Дриан во францускиот Парламент.


Кремљ денеска соопшти дека дел од руските војници се враќаат во базите по воените вежби во близина на Украина, додека НАТО и САД соопштија дека допрва треба да видат докази за деескалација што може да спречи војна.

Шефот на француската дипломатија го поздрави сигналот од Русија дека повлекува сили распоредени близу границата со Украина, но ја повика Москва да го спроведе потфатот во дело.

– Зборовите се добри. Чекаме дела. Ако има акции тогаш тоа ќе биде уште подобро, нагласи Ле Дриан во Парламентот. Тој додаде дека забележал некои неодамнешни „наклонети“ руски официјални лица кои укажуваат на отвореност за дијалог.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Шокантно тврдење на Ненад Чанак: Русија планира…

Според политичарот од Војводина, Москва би го…

Москва: Украинската армија нападна нафтена платформа во…

Руските медиуми објавија дека украинските сили нападнале…

Литванија ќе продолжи да го блокира Калининград

Јасно ѝ кажав на претседателката на Европската…

Русија: Во Киев погодивме фабрика за оружје,…

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека…