Објавено на:

Ле Фигаро: САД и Британија водат „тајна војна“ во Украина

t

Елитните специјални сили од Обединетото Кралство и на САД се присутни во Украина од почетокот на непријателствата со Русија кон крајот на февруари, изјавил извор од француската разузнавачка заедница, на новинар на „Фигаро“ минатата недела.

Ова тврдење го објави високиот меѓународен дописник на весникот Жорж Малбрунот во саботата, денот кога британскиот премиер Борис Џонсон ја посети својата ненадејна посета на Киев. Британскиот лидер, наводно, бил опкружен со стражари од елитните сили САС, иако ова тврдење не е официјално потврдено.

Единиците на САС „се присутни во Украина од почетокот на војната, како и американските делти“, напиша Малбрунот на Твитер, цитирајќи извор од француското разузнавање. Тој додаде дека, според изворот, Русија добро знаела за „тајната војна“ што ја воделе против нејзините војници од странски командоси. „Ле Фигаро“ го вклучи неговиот извештај во нивните ажурирања за Украина.

Западниот проборбен консензус беше потврден минатата недела од шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, кој во саботата рече дека „војната ќе се добие на бојното поле“ додека и тој беше во посета на Киев.

Британските медиуми претходно објавија дека десетици „пензионирани“ војници на САС заминале или планирале да одат во Украина за да придонесат со својата експертиза во извидување и противтенковска војна за каузата на Киев.
Нивните услуги, наводно, биле платени од „земја во Европа, која допрва треба да се именува, преку приватна воена компанија“, наместо од британската влада, пишува британскиот таблоид „Дејли Мирор“.

Руската војска во неколку наврати извести за акција против, како што рече, „платеници“ кои се борат за Украина.

САД и Обединетото Кралство јавно изјавија дека немаат планови да ги вклучат своите војници во борбите во Украина. И двајцата се главни добавувачи на оружје за Киев и обучувале војници во Украина пред руската офанзива. Експертите биле извлечени од земјата во пресрет на воените дејствија.

Британското Министерство за одбрана на почетокот на март им забрани на активните војници да патуваат во Украина, велејќи дека прекршувањето на правилото може да резултира со кривично гонење. Киев ги повика доброволците во странство да се приклучат на редовите на нејзината новосоздадена „странска легија“ по рускиот напад.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СТРАШНО: Малолетник возел автомобил, повредени три лица…

Министерството за внатрешни работи соопшти дека денеска…

Од Вардар се пофалија: Ги продадовме речиси…

Од шампионот на Македонија информираат дека за…

ФФМ им се заблагодари на навивачите за…

Фудбалската Федерација на Македонија предмалку преку социјалните…

СТУДЕНТИТЕ ГО КРЕВААТ ГЛАСОТ: Излегуваат на масовен…

Државата како да нема слух за барањата…

Јандриоски до двете најголеми партии во Македонија:…

Фејсбук статус на Кристиан Јандриоски: Советниците на…