Објавено на:

Лидерите на Г7 ќе договараат санкции против Русија со учество на Зеленски?

t

Лидерите на Г7 ќе разговараат за потенцијалните нови санкции против Русија во недела, а според извори на Блумберг можно е на разговорите да присуствува и украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изрази уверување дека Европската унија ќе постигне договор за руското ембарго за нафта, откако предложи да им се даде на Унгарија, Словачка и Чешка повеќе време да се придржуваат.

Унгарскиот лидер Виктор Орбан претходно го спореди предлогот за забрана до крајот на годината со „нуклеарна бомба“ фрлена врз економијата на неговата нација. Кипар, исто така, го повика блокот да ја земе предвид загриженоста на Грција, Малта и Кипар при секоја забрана за транспорт на руска нафта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

Нуклеарна војна во најава? Путин и Шојгу:…

Русија ќе биде принудена да реагира доколку…

„Југословенско сценарио“ вели Москва за намерата на…

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на…

(Фото) Магичен поглед и силна порака: Руски…

Специјалниот дописник новинската агенција „ТАСС“, космонаутот на…

Украина очекува Кина со своето влијание врз…

Украина очекува Кина да го искористи своето…