Објавено на:

Лидерите на Доњецк и Луганск заминаа во Москва за финиширање на процедурата за присоединување со Русија

t

Лидерите на Доњецката и Луганската народна република, Денис Пушилин и Леонид Пашечник заминаа во Москва за да ја завршат процедурата за присоединување кон Русија.
Претседателот на ЦИК на ДНР, Владимир Висоцки му го предаде на Пушилин конечниот протокол за гласање на референдумот за влез на републиката во Русија.


На прашањето на новинарите кога шефот на ДНР заминува за Москва, Пушилин одговори: „Речиси сега“.

Според него, прво е неопходно да се подготват правни процедури во Државната дума и Советот на Федерацијата, па дури потоа може да се потпише конечниот документ.


„Потоа, тоа е сè, официјално ние сме дел од Русија. А потоа – создавањето, развојот и, се разбира, сето ова се вкрстува со нашата победа. Навистина ни треба – заедничка победа“, објасни шефот на ДНР.


Во Москва замина и шефот на Луганската Народна Република.


„Леонид Пашечник рече дека заминал за Москва за да го заврши правниот дел од ЛНР за приклучување кон Русија“, се вели во пораката на владата на републиката на каналот на Телеграм.


Референдуми за прашањето за присоединување кон Русија се одржаа од 23 до 27 септември во Доњецката и Луганската народна република, како и во областите Херсон и Запорожје. Според резултатите од обработката на 100% од гласачките ливчиња во ДПР, 99,23% од оние кои гласале за приклучување кон Руската Федерација, во ЛПР – 98,42%, во регионот Керсон – 87,05%, во регионот Запорожје – 93,11%.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Зеленски: Годинава Русија ќе изгуби сто…

Ситуацијата на фронтот е тешка. И покрај…

Медведев: НАТО треба да се покае пред…

НАТО не му е потребен на цивилизираниот…

Русија забрани увоз на јаболка од Македонија

„Росселхознадзор“ од 1 декември воведува привремени ограничувања…

Русија забрани извоз на хеликоптери и беспилотни…

Русија го забрани извозот на беспилотни летала…

НАТО во Букурешт ја потврди поддршката за…

Министрите за надворешни работи на земјите членки…