Лиз Трас денеска ќе ја преземе премиерската функција

t

Лиз Трас денеска ќе го замени Борис Џонсон на функцијата премиер на Велика Британија, откако Кралицата Елизабета побара од неа да формира нова влада за да се справи со енергетската и економската криза.

Трас го победи партискиот ривал Риши Сунак во гласањето за лидерство на Конзервативната партија, ветувајќи дека ќе ги намали даноците и ќе им помогне на луѓето околу сметките за енергија во мигови кога Велика Британија се соочува со растечка енергетска криза.

„Ви благодарам што ми верувавте да ја водам нашата голема земја. Ќе преземам храбри чекори за сите нас да ги поминеме овие тешки времиња, да ја зајакнеме нашата економија и да го отклучам потенцијалот на Обединетото Кралство”, рече таа.

Трас ќе го наследи Борис Џонсон кој во јули беше принуден да објави оставка на функцијата по серијата скандали што му ја намалија поддршката, а министри од неговиот кабинет поднесоа оставки за да го принудат да се повлече.

Џонсон ќе има свое обраќање пред „Даунинг стрит”, а потоа ќе замине за Шкотска за да се сретне со Кралицата Елизабета во нејзината резиденција во замокот Балморал, каде официјално ќе ја поднесе оставката. По Џонсон, Трас ќе се сретне со кралицата за да добие мандат за формирање влада. Новата премиерка ќе им се обрати на граѓаните, а потоа ќе почне да ги именува министрите во нејзиниот кабинет.

Трус ќе стане четвртиот конзервативен премиер во последните седум години, во време кога Велика Британија влегува од една криза во друга. Моментално земјата се соочува со можност за долга рецесија и натамошен раст на инфлацијата што во јули достигна двоцифрено ниво.

Церемонијата за смена на премиерот и назначување нов што вообичаено се одржува во Бакингемската палата, овојпат ќе се одржи во Балморал каде летува кралицата, која поради проблеми со движењето била спречена да отпатува за Лондон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британското МНР: Никаква опрема – Мобилизираните Руси…

Британското Министерство за одбрана го објави најновиот…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Нов „шамар“ за Џонсон: Конзервативците загубија на…

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон беше…

Русија: Британија бара помош за смртните казни…

Рускиот амбасадор во Лондон во вторникот изјави…