Објавено на:

Лиз Трас смени министер бидејќи недолично се однесувал

t

Британската премиерка Лиз Трас го смени министерот за трговија Конор Барнс од функцијата, откако против него беше поднесена жалба за сериозно недолично однесување, изјави портпаролот на Даунинг стрит. Одлуката на Трас стапува на сила веднаш.

Портпаролот на Даунинг стрит не појасни за што е обвинет Барнс. Според некои медиуми, тој имал непримерно однесување за време на конференцијата на британските конзервативци во Бирмингем.

Барнс беше министер за прашања поврзани со Ирска во претходната влада на Борис Џонсон и беше опишан како сојузник на претходникот на Трас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во четврток е последниот неработен ден за…

Овој четврток ќе биде последниот неработен ден…

Внимавајте: Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…

Ковачевски на Самитот Западен Балкан-ЕУ во Тирана

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со лидерите од…

Захарова: Нема да се повлечеме од нуклеарната…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Утринска магла, променливо облачно и слаб ветер

Наутро наместа со појава на магла, во…