Објавено на:

Линде: Членството на Шведска во НАТО би имало стабилизирачки ефект

t

Членството на Шведска во НАТО би имало ефект да го спречи конфликтот во северна Европа, изјави денеска шведската министерка за надворешнои работи Ен Линде.

Линде рече дека членството на земјата во НАТО ќе ја зголеми безбедноста на соседните земји околу Балтичкото Море и ќе има стабилизирачки ефект.

Таа изјавата ја даде еден ден откако соседна Финска одлучи да поднесе барање за членство во Алијансата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Не сме само ние: И Шведска ќе…

Шведска е подготвена да го промени својот…

Руски пратеник: НАТО си зема за право…

НАТО смета дека има право да зборува…

Тренчевска: Благодарност до Шведска за целата поддршка,…

Министерката за труд и социјална политика Јованка…

Ердоган ја блокира Шведска: НАТО бара да…

Анкара сè уште бара Стокхолм да ги…

Столтенберг ќе ја потсетува Турција за членството…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг најави…