Објавено на:

“Лисичанск е наш! Сојузничките сили се во центарот на градот”, објави Кадиров

t

Претседателот на Чеченија Рамзан Кадиров објави дека сојузничките сили се лоцирани во центарот на Лисичанск во ЛНР.

„Лисичанск е наш! Сојузничките единици се веќе во центарот на градот! Ахмат е сила! Правдата победи“, објави Кадиров на својот канал Телеграм.

Тој истакна дека единицата „Ахмат“, заедно со Вториот корпус на народната милиција на ЛНР, го расчистуваат градот од „можните бандеровци кои се кријат во згради и мини-експлозивни направи“.

„Како што кажав, прашањето за ослободувањето на Лисичанск ќе биде решено за неколку дена. И така се случи. „Нашите борци користат нови техники за напаѓање на градските блокови, што дава одлични резултати“, додаде Кадиров.

Тој додаде дека другите сили на сојузничките трупи исто така успешно влегуваат во градот од страна, ослободувајќи маало по населба, координирајќи ги акциите меѓу себе и „уништувајќи ги напаѓачите Бандера“.

„Цивилите останаа во градот, украинските напаѓачи не им дадоа можност да го напуштат градот. Жителите на ослободениот Лисичанск здивнаа. Искажуваат благодарност до ослободителите – ќе има видео за тоа. За да се врати животот во градот, неопходно е да се осигура дека нема закана за цивилниот живот на населението. Омилена тактика на нацистите е да поставуваат мини кои можат да разнесат цивили. Затоа, расчистувањето на градот сега е приоритет. ” тој додаде.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Лисичанск е наш! Сојузничките сили се во…

Претседателот на Чеченија Рамзан Кадиров објави дека…

Арсовска со честитки за припадниците на исламската…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска им…

Кадиров му одговори на Маск: Не си…

Чеченскиот лидер Кадиров му одговори на Илон…