Објавено на:

Литванија со порака до претседателот на Русија: Путин, те чека Хаг!

t

Литванија со порака до рускиот претседател, Владимир Путин откако Меѓународниот суд на правдата во Хаг издаде налог за негово апсење.

Тамошното МНР објави на Твитер фотографија од транспарент на облакодер во литванскиот главен град Вилнус, на него пишува „Путин, те чека Хаг“.

Градоначалникот на Вилнус, Ремигијус Симасиус, во март минатата година ја напишал истата порака со спреј на улицата пред руската амбасада во градот, пишува Скај њуз.

Меѓународниот кривичен суд во Хаг вчера издаде налог за апсење на рускиот претседател Путин поради извршени воени злосторства.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Литванија со порака до претседателот на Русија:…

Литванија со порака до рускиот претседател, Владимир…

Литванија нема докази дека експлозијата на гасоводот…

Извршниот директор Амбер Грид, компанијата задолжена за…

(ВИДЕО) СТРАШНИ 50-МЕТАРСКИ ПЛАМЕНИ ЈАЗИЦИ: Експлодираше гасоводот…

Гасоводот што ја поврзува Литванија со Летонија…

Европска дискриминација: Литванија им забрани на Русите…

На Русите и на Белорусите во Литванија…

Османи ќе го промовира европското досие на…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи од…