Објавено на:

ЛНР: Украина гранатираат за да ја форсираат евакуацијата на цивилите од Азот

t

Амбасадорот на самопрогласената Луганска народна република во Русија, Родион Мирошник, најави дека украинските сили денеска се обидуваат да спречат евакуација на цивили од фабриката „Азот“ во регионот на Северодоњецк, со гранатирање со минофрлачи и тенкови, пренесува РИА Новости.

„Во Азот милитантите се обидуваат да ја попречат евакуацијата! Од територијата на фабриката милитантите почнаа да гранатираат со минофрлачи и тенкови“, напиша Мирошник на својот канал на Телеграм.

Според функционерот на Народната милиција на Народноослободителната војска, никој од цивилите не ја напуштил оваа фабрика до 11:30 часот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…