Објавено на:

„Ловеле риба“ на брод со 400 килограми хероин

t

Американската морнарица пронашла и запленила речиси 400 килограми хероин во Арапското Море. Се проценува дека дрогата вреди околу 4 милиони долари.

Бродовите USS Tempest и USS Typhoon пронајдоа товар хероин на рибарски брод, кој пловел без знаме. Според соопштението, заплената се случила во понеделникот.


Се сомнева дека бродот полн со дрога дошол од Иран. Девет членови на екипажот се идентификувале како државјани на таа земја.

Властите не соопштија која била крајната дестинација на бродот или кој го произведувал хероинот.

Во соопштението се наведува дека регионалната патрола запленила дрога во вкупна вредност од 193 милиони долари на море во 2021 година, што е повеќе од запленетите количини во последните четири години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин става крај на доминацијата на САД…

Путин создава геополитички проект кој ја прекинува…

(Видео) Русија обвини: Мајмунските сипаници потекнуваат од…

Брифинг на шефот на руските трупи, Кирилов…

(Видео) Американски доброволци во Украина направија заседа…

Со понатамошниот напредок на руската армија на…

Експлозија во Филаделфија: Најмалку 4 лица загинаа…

Најмалку четири лица загинаа по експлозија во…

Блинкен: Имаме траен интерес за мир и…

И покрај руската инвазија на Украина, за…