Локализиран пожарот кај Криволак

t

Министерството за одбрана и Генералштабот на Армијата информира дека попладнево со еден армиски хеликоптер МИ-8/17 и исфрлени 5 тони вода, се интервенираше во локализирање на пожарот кој е присутен во околината на Армискиот полигон „Криволак“, поточно на неговиот краен источен дел во близина на месноста „Орлово брдо“.

Во моментот пожарот е со мал интензитет со линија на протегање од 700-800 метри и истиот поради слабиот интензитет на ветерот нема зафатено поголема површина на западната страна на „Орлово брдо“.

„Според известувањето од ОЦ на ГШ, од 16:30 часот дејствува хеликоптер на Криволак во месност Орлов Баир”, појаснија од ЦУК.

Според ЦУК било стапено во контакт со Воениот Полигон Криволак и се утврдило дека се појавил пожар на АБХ стариот полигон на непристапен терен. За точното време на појавување не е познато, се смета дека најверојатно доцна синоќа.

Доколку има потреба, хеликоптерот ќе интервенира утре во раните утрински часови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пожарникар повреден при гаснење на пожар во…

Пожар настанал вчера вечерта околу 20 часот…

Нова трагедија во Србија: Двајца мажи изгореа…

Две лица загинаа во пожар што рано…

Пожарникар се повреди при гаснење пожар во…

Во текот на вчерашниот ден, при настанат…

Продолжува судењето за пожарот во модуларната болница…

Денеска во 10 часот во Основниот суд…

Се запали автомобил во движење во близина…

Автомобил во движење се запали денеска на…