Објавено на:

Лондонски Тајмс: Украина снемува оружје, има антитенковски проектили за само две недели

t

Лондонски Тајмс пренесува дека на Украина брзо и снемува оружје што и е потребно за да ги задржи руските сили – и ги повика Франција и Германија да испратат повеќе оружје.

Војската има само две недели пред да го искористи своето снабдување со противвоздушни и противтенковски ракети, наводно им рекол министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба на пријателите минатата недела.

И тој рече дека ситуацијата е „делумно подобрена“ откако западните земји испратија дополнително оружје во последните денови.

Пол Грод, претседател на непрофитната организација Украински Светски Конгрес, изјави за Тајмс дека некои земји не ги исполнуваат своите воени ветувања.

Западните власти рекоа дека се изненадени од силата на украинската одбрана и дека очекуваат „поограничен бунт“ во оваа фаза.

Тие додадоа дека украинските сили „очигледно трошат многу убојни средства“.

Пентагон соопшти дека трупите почнале да го враќаат теренот и биле „на места и понекогаш во офанзива“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Денес се празнува Светиот пророк Јона

Живееше повеќе од 800 години пред Христа.…

Сончево со мала до умерена облачност и…

Времето ќе биде сончево со мала до…

Холандија ќе усмрти над 100.000 кокошки поради…

Холандија ќе усмрти околу 102.000 кокошки на…

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…

Ќе се тресе цела Европа! Кина предупредува…

Кина предупреди дека САД би можеле да…