Објавено на:

Лондон соопшти дека ќе ги испрати првите мигранти во Руанда во средината на јуни

t

Британската влада почна да ги информира илегалните мигранти кои пристигнале во кралството дека ќе бидат испратени во Руанда. Првиот лет е закажан за 14 јуни, и покрај ризиците од оспорување на одлуката, соопшти вчера Министерството за внатрешни работи, цитирано од АФП.

По презентацијата на овој многу контроверзен план во средината на април, премиерот Борис Џонсон, кој ќе го посети Кигали на крајот на јуни на самитот на Комонвелтот на народите, предвиде дека ќе следуваат тужби од групите за човекови права.

„Иако знаеме дека ќе има обиди да се спречи процесот и да се одложат протерувањата, јас нема да бидам разубеден и ќе останам целосно посветена на она што го очекува народот на Велика Британија“, рече министерката за внатрешни работи Прити Пател. Таа ја поздрави „новата фаза“ во партнерството со Руанда како дел од владината стратегија за реформирање на „оштетениот систем за азил и разбивање на штетниот бизнис модел на шверцери“.

Депортираните во Руанда ќе можат „таму да изградат нов живот во целосна безбедност“, се вели во соопштението на нејзиното министерство.

Критикуван од активисти за човекови права, опозиционери во двете земји, па дури и од Обединетите нации, договорот за испраќање мигранти и баратели на азил во Руанда има за цел да го намали бројот на нелегални патувања во кралството преку Ла Манш. Лондон првично ќе обезбеди 120 милиони фунти (141 милиони евра) за финансирање на неговата имплементација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мигранти од Србија донесени во Македонија со…

На 31.07.2022 во 21;45 часот на автопат…

Голема акција во Косово: Уапсени 18 лица…

Косовската полиција објави денеска дека уапсила 18…

Собрал 18 мигранти во полуприколка: Приведен криумчар…

Денеска во 00.15 часот на место викано…

Орбан најавува нов мигрантски бран: Ја креваме…

Унгарија ја зајакнува заштитата на своите граници,…

Акција на МВР: Приведен криумчар, пронајдени мигранти…

На 11.07.2022 околу 14.00 часот на регионалниот…