Лоциран сигналот на телефонот на Матеј Периш – телото е веројатно во Сава…

t

Српските истражни власти конечно го лоцирале сигналот на мобилниот телефон на хрватскиот државјанин Матеј Периш кој веќе 11 дена се води за исчезнат. Како што пишуваат српските медиуми, сигналот последен пат е фатен во близина на Големиот воен остров на устието на Сава во Дунав.

Се верува дека телефонот бил во неговиот џеб кога тој влегол во ледената Сава и оти веројатно неговото тело е во близина.

Но потрагата по телото на Матеј е отежната бидејќи водата таму не е длабока, но струите се многу силни.

Извор од истрагата за српските медиуми открива дека полицијата ги презела податоците од сите базни станици во овој дел од Белград, откако Матеј Периш, ноќта меѓу 30 и 31 јануари без никаква причина, истрача од ноќниот клуб Готик во Бетон салата и исчезна без трага.

Врз оснвоа на снимките од надзорните камери во околината на Бетон салата, но и следењето на неговиот телефон, со голема прецизност може да се утврди правецот на движење од моментот кога истрчал од Готик, околу 1.40 часот по полноќ. Тој потоа преку Караѓорѓевата улица трчал покрај реката до ресторанот „Саванова“ кај Белград на вода и тука на една снимка се гледа како слегува до Сава, но не се гледа моментот кога влегол во вода, вели изворот.

Според него базните станици го регистирале сигналот од неговиот телефон на тоа место, а потоа сигналот е лоциран низводно кај Големиот воен остров, каде се изгубил.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи: Опасно е да имаш сосед како…

Косовската претседателка, Вјоса Османи изјави дека „опасно…

Србите од регионот, меѓу кои и пратеникот…

Србите од Хрватска, БиХ и Република Српска,…

Вучиќ: Србија не сака да влезе во…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска истакна…

Кремљ го правда или го кара Вучиќ?…

Русија целосно го разбира притисокот што Западот…

Вучиќ: Никогаш нема да преговарам за да…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во српското…