Објавено на:

Лоши вести за Брисел: За прв пат во историјата, мнозинството српски граѓани се против влез во ЕУ

t

За прв пат во историјата, недвосмисленото мнозинство српски граѓани се против влезот на Србија во Европската унија, покажува истражувањето на агенцијата Ипсос.

Причина за тоа се притисоците што Србија ги трпи од ЕУ, а се однесуваат на воведувањето санкции против Русија.

Според истражувањето на споменатата агенција, дури 44 отсто од граѓаните се против евроинтеграциите, додека 35 отсто се за, а останатите 21 отсто не знаат или не сакаат да се изјаснат.

По правило, поддршката за пристапување во ЕУ паѓаше во кризни ситуации – кога се зголемуваа притисоците за Косово или кога беше прогласена пандемија на коронарен вирус.

Сепак, ваков колапсот на поддршката никогаш не се случи како во последните недели.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Ако сакате преговори, Киев нека го…

Западот не сака искрено да гледа на…

Лавров се пошегува во Њујорк: Се е…

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров,…

Претстојат тешки зимски месеци – предупредува Украина

Украина денеска предупреди дека претстојат тешки зимски…

Тешка сообраќајка кај Визбегово, сообраќајот се пренасочува по…

Страотна сообраќајна незгода во која тешко е…

Масовна тепачка во Тетовско, полицијата го расчистува…

Ноќеска, во 1.20 часот, 19-годишните А. Ш.…