Објавено на:

Лоши вести од Лондон: Предупредување за РЕЦЕСИЈА на Банката на Англија бидејќи каматните стапки достигнаа највисоки 13 години

t

Откако Банката на Англија ја зголеми основната каматна стапка на 1%, четврто последователно покачување на нивоа невидени од 2009 година, стравувањата од рецесија во Обединетото Кралство се зголемија.

Се чини дека земјата тесно ќе избегне техничка рецесија (два последователни квартали со па на БДП), но се предвидува БДП да се намали за 0,25% следната година како и да се зголеми невработеноста.

Обидот да се контролира инфлацијата ќе доведе до зголемување на Индексот на потрошувачки цени од 7% на 10% до октомври, според прогнозите на банката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што се случува со народов: Со метален…

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје…

Должничко ропство: Јавниот долг се доближува до…

Јавниот долг се доближува до девет милијарди…

Џафери: Не е точно дека сум примил…

Првиот човек на Собранието, Талат Џафери тврди…

Приведена мајката од Гостивар што си го…

Вчера полицијата ја приведе 39 годишнната Е.Ј…

Свечља објави снимка од нападот во Бањска,…

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ…