Лукаревска: Не е патриотски да се бараат избори

t

Треба да има лидерска средба, но на конкретни теми со кои ќе се решаваат проблемите на граѓаните, Мицкоски бра средба за предвремени избори, вели директорката на УЈП и заменик-претседателка на СДСМ, Сања Лукаревска во „360 степени“ на АлсатМ.

„Опозицијата треба да седне и да дискутира за посензитивните теми, што значат интерес за сите граѓани, а не да собира евтини политички поени“ изјави Лукаревска.


Таа додаде дека изборите треба да се одржат во редовниот термин, во 2024 година, до кога треба да се даде шанса и на новите градоначалници, од кои голем дел се од ВМРО-ДПМНЕ да ги покажат своите капацитети.

„Сега се справуваме со ковид-криза, која се уште не е за занемарување, имаме безбедносна криза, имаме енергетска и економска криза и во ваква состојба не е патриотски и хумано за државата да се бараат избори“ рече Лукаревска.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лукаревска: Ги отфрлам сите шпекулации дека ќе…

Директорката на Упавата за јавни приходи (УЈП)…