Лукаревска: Од наредната година ќе се зголеми лимитот за поврат на ДДВ

t

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска на денешната прес-конференција најави дека заедно со министерот за финансии, Фатмир Бесими ќе предложат измени во законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физички лица.

„Сакам да известам дека во наредниот период, координирано со министерот за финансии, ќе поднесеме предлог-измена на законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физички лица. Оваа измена е со цел од наредната година, односно од 1 јануари 2023, да се зголеми лимитот на повратот за ДДВ, со што граѓаните наместо 1800 денари за тромесечје, ќе можат да добијат максимален износ од 2100 денари за скенираните сметки преку апликацијата ‘Мој ДДВ’“, извести Лукаревска.

Извор: Слободен печат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Италијанската Влада сака да го укине ДДВ-то…

Новиот буџет на десничарската италијанска влада на…

Добра вест за “скенирачите” на фискални: Се…

Од почетокот на 2023 година можноста за…

Лукаревска: Следува зголемување на лимитот за поврат…

Со ребалнсот предивдовме 76 милиони евра за…

Лукаревска: Од наредната година ќе се зголеми…

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска на денешната прес-конференција најави…

Владата ќе ги прифати предлозите на опозицијата?…

Според Телевизија Телма, Владата ќе ја намали…