Објавено на:

Лукашенко: Белоруската и руската војска можат да функционираат како една армија!

t

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко на состанокот со рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу рече дека белоруската и руската војска спроведуваат борбена координација во републиката, подготвувајќи се како единствена армија да одбие каква било агресија.


„Мислам дека белорускиот министер за одбрана веќе ви кажа (за време на разговорите меѓу министрите на двете земји претходно во саботата) за ситуацијата во Белорусија, за подготовката, борбената координација на единиците на Белорусија и Русија дека се присутни во Белорусија. Морам да кажам дека сме сериозни. Државата – може да одбие секаква агресија“, ја цитираше Спутник Белорусија изјавата на Лукашенка во саботата.


Според него, се решаваат прашања од комплети за прва помош до униформи и оружје. „Никој не се дели овде: ние, како единствена група, единствена армија, се подготвуваме денес. Сите наоколу знаат за тоа. Ние не го криевме тоа. И невозможно е да се скрие во современиот свет“, рече Лукашенко.

Тој нагласи дека се оди „како што е договорено со претседателот на Русија“. „Вие не сте само запознаени, туку тоа го спроведувате со нашето Министерство за одбрана. Ние ги исполнуваме нашите планови во овој поглед“, истакна Лукашенко.

На 10 октомври Лукашенка објави дека се договорил со претседателот на Русија за вклучување на регионална група војници во врска со влошувањето на ситуацијата на западните граници на државата Унија. Белоруското Министерство за одбрана појасни дека вкупниот број на руски воен персонал во заедничката регионална групација на војници во Белорусија се планира да биде нешто помалку од 9.000. Во Белорусија почна да пристигнува руски воен персонал, вклучително и авијациската компонента на регионалната групација на војници.

Претходно беше објавено дека околу 170 тенкови, до 200 оклопни борбени возила и до 100 пиштоли и минофрлачи со калибар над 100 мм, исто така, се планира да пристигнат во Белорусија како дел од распоредената белоруско-руска група војници од Руска Федерација.
Шојгу извести дека Русија и Белорусија спроведуваат борбена координација на формациите и единиците на регионалната група сили на белоруска територија од 22 октомври.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шојгу им нареди на руските војници во…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му…

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…

Захарова: Кој ќе ни суди за воени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Украинците ветуваат: Нема да ја напаѓаат Русија…

Украина нема да користи оружје со голем…

Дуда: Ќе кренам железна завеса до небо…

Во своето обраќање до медиумите, Дуда истакна…