Објавено на:

Лукашенко: Веќе се формирани единици од илјадници војници кои ќе влезат во Украина под маската на мировниците и ќе ја „заштитат““

t

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека најопасната тенденција во Украина е обидот за нејзино распарчување.

„Најопасниот тренд во Украина денес се обидите за распарчување на Украина. Веќе се формирани единици од илјадници војници кои ќе влезат во Украина под маската на мировниците и ќе ја „заштитат““, рече Лукашенко.


Тој рече дека Белорусија ја гледа желбата на Западот да го продолжи конфликтот во Украина со цел што е можно повеќе да ја ослабне Русија.

„Засега на Запад вклучително и Вашингтон, гледаме само желба да се продолжи конфликтот што е можно повеќе“, рече Лукашенко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уште еден трофеј: Руските воздушни сили соборија…

Руските воздушни сили соборија украински авион МиГ-29…

Полски медиум: Калининград можеше да биде наш,…

Полски "Онет": Калининград можеше да биде наш,…

Путин “удри метла”: Големи промени во командата…

Руското Министерство за одбрана соопшти дека раководството на централните…

(Видео) Тешко на Украинците: Русија објави снимки…

Руското Министерство за одбрана објави снимка од…

Да ја прогласат за народен херој: Украинска…

Војниците поставувале мини кога коза, која побегнала…