Објавено на:

Лукашенко до Русија: Секогаш може да сметате на нас!

t

Белорусија ќе биде со Русија во секоја ситуација, изјави денеска претседателот на земјата, Александар Лукашенко за време на разговорите со неговиот руски колега Владимир Путин во космодромот Восточни во регионот Амур.

Можете да сметате на Белорусите. Знајте дека без разлика каква е ситуацијата, можете да сметате на нас, а Русите можат да сметаат на нас, ние секогаш ќе бидеме таму, без разлика како ќе се развива ситуацијата- рече Лукашенко.

Далечниот исток е далеку, но тој е наш. За разлика од сегашните републики, ние го зачувавме ова единство и сме решени да го зајакнеме, додаде белорускиот претседател.

Поканата за посета на рускиот космодром „Восточни“ е одраз на највисок степен на доверба на Русија – изјави белорускиот претседател.

Ако на некои им се чини дека ова е обична посета на двајцата претседатели, од гледна точка на Белорусија, ова е највисок степен на доверба, бидејќи дојдовме до затворен објект каде практично никогаш не земате никого, рече Лукашенко за време на посетата на космодромот, пренесе агенцијата ТАСС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Медведев го смрзна светот: Ова води до…

Испораките на странско оружје за Украина водат…