Објавено на:

Лукашенко за намерите на Варшава да започне бунт во Белорусија: „Подготвени сме, нека дојдат“

t

Минск одамна знае дека Варшава се подготвува да организира нешто како бунт во Белорусија, изјави белорускиот претседател Александар Лукашенко.

„За жал, тие не ги слушаат моите изјави. Пред неколку месеци реков дека се подготвуваат – за востание, за револуција – не знам за што се подготвуваат во Белорусија. Фактот дека се подготвуваат за уште еден бунт, го знаеме одамна. Таму креваат знамиња, цели полкови, баталјони – така го викаат тоа. Знаеме каде се и ги знаеме сите по име. Подготвени сме, нека дојдат!“, изјави Лукашенко за телевизијата „Русија 1“.

Претходно поранешниот заменик министер за национална одбрана на Полска, генерал Валдемар Скшипчак изјави дека Полска се подготвува за вооружен пуч во Белорусија и учество во нејзината воена поддршка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХОРОР: Малолетници силувале 13-годишно девојче во Келн

Тринаесетгодишно девојче било сексуално злоставувано од момчиња…

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…

55 кинески борбени авиони забележани околу Тајван

Десетици кинески борбени авиони се забележани во…

Роналдо победи во азиската Лига шампиони

Додека во Европа вечерва стартуваше новата сезона…

МИЦКОСКИ ВЛЕЗЕ ВО ВОЈНА СО ГРУЕВСКИ: “Панорама…

Ботовите на "дувлото" денеска "кавилтетно" ја заработуваат…