Објавено на:

Лукашенко испрати порака до генералниот секретар на ОН: Воздржете се од снабдување со оружје и провокации

t

Белорускиот претседател Александар Лукашенко испрати порака до генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш во која ги наведува чекорите за ставање крај на конфликтот во Украина и спречување негово ескалирање во глобална војна.

„Најпрво, воздржете се од снабдување со оружје, информативни војни и провокации“, рече Лукашенко, пренесува Белта.

Најжестоки борби деновиве се водат околу градовите Северодонецк и Лисичанска, во Луганск, еден од двата региони што ја сочинуваат провинцијата Донбас на истокот на земјата, која Русите се обидуваат да ја освојат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…