Објавено на:

Лукашенко испрати порака до генералниот секретар на ОН: Воздржете се од снабдување со оружје и провокации

t

Белорускиот претседател Александар Лукашенко испрати порака до генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш во која ги наведува чекорите за ставање крај на конфликтот во Украина и спречување негово ескалирање во глобална војна.

„Најпрво, воздржете се од снабдување со оружје, информативни војни и провокации“, рече Лукашенко, пренесува Белта.

Најжестоки борби деновиве се водат околу градовите Северодонецк и Лисичанска, во Луганск, еден од двата региони што ја сочинуваат провинцијата Донбас на истокот на земјата, која Русите се обидуваат да ја освојат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски јавно ѝ се заблагодари на Македонија…

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски преку објава на…

Со дронови гранатиран родниот град на Володимир…

Нападот на јужниот украински град во кој…

Русија ќе се развива и нема да…

Расизмот на Запад никаде не исчезна, затоа…

Земјите членки на ЕУ координирано ги повикуваат…

Земјите членки на Европската Унија денеска координирано…

(Видео) Мобилизираните руски регрути учат да пукаат…

Мобилизираните граѓани поминуваат обука за модерна борбена…