Објавено на:

Лукашенко: Нема никого да напаѓам, Западот може да спие мирно

t

Белорускиот претседател Александар Лукашенко кажа дека неговата земја се труди да ја запре војната и дека Украина ја провоцира Русија.

„Ние се трудиме да спречиме војна. Преговорите меѓу двете држави почна благодарение на мене. Но, зошто Украина постојано провоцира и не е заинтересирана за преговори?“, праша Лукашенко.

Белоруската војска најави вонредни вежби, а тоа предизвика загриженост во Украина, но Лукашенко кажа дека нема намера никого да напаѓа и Западот може да спие мирно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Автомобил удри во мечка со мали…

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово -…

Американската дипломатија е сигурна дека Мицкоски нема…

Американската дипломатија е сигурна дека Мицкоски нема…

ОБСЕ е спасена

ОБСЕ е спасена. Со овие зборови Претседавачот…

Вучиќ: ЕУ ќе ја затвори вратата за…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Дубаи…

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…