Објавено на:

Лукашенко: Нема никого да напаѓам, Западот може да спие мирно

t

Белорускиот претседател Александар Лукашенко кажа дека неговата земја се труди да ја запре војната и дека Украина ја провоцира Русија.

„Ние се трудиме да спречиме војна. Преговорите меѓу двете држави почна благодарение на мене. Но, зошто Украина постојано провоцира и не е заинтересирана за преговори?“, праша Лукашенко.

Белоруската војска најави вонредни вежби, а тоа предизвика загриженост во Украина, но Лукашенко кажа дека нема намера никого да напаѓа и Западот може да спие мирно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова со страшно предупредување: Украинците се подготвени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Србија има најскапи бензин и дизел во…

Граѓаните на Србија во моментов точат најскапо…

Кинеските воени вежби се подготовка за инвазија…

Министерот за надворешни работи на Тајван денеска…

(Фото) Уште една тура злато фатено на…

Српската Царина вчера во соработка со полицијата…

MНР: Ги отфрлиме сите наводи дека се…

Во врска со појавени шпекулации во јавноста…