Објавено на:

Лукашенко одобри потпишување на важен договор со Русија

t

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко го одобри нацртот на меѓувладиниот договор со Русија за соработка во транспортот на стоки преку руските пристаништа, објавено е денеска на официјалната државна веб-страница Pravo.by.

Во соопштението се наведува дека одобрениот нацрт е основа за преговори за договор за соработка во областа на транспортот на одредени видови товар преку коридори низ териториите на Белорусија и Русија.

Се додава дека Министерството за транспорт на Белорусија е овластено да води преговори и да го потпише соодветниот договор, пренесува РИА Новости.

Претходно белорускиот премиер Роман Головченко најави дека Минск и Москва имаат намера да потпишат договор за транзит на белоруски надворешно-трговски товар преку руските пристаништа.

Во август 2020 година, Лукашенко најави можна преориентација на трговските текови од балтичките пристаништа во други насоки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Паника во САД и Јапонија: Не можат…

Вашингтон и Токио нема да можат да…

Британско разузнавање: Се намалува поддршката за Русија…

Британското Министерство за одбрана во најновиот извештај…

Стапува на сила ограничувањето на цената на…

Европската унија во службениот весник ја објави…

Бега од Русија? Основачот на “Путинка” добил…

Рускиот милијардер Василиј Анисимов, сопственик на компанијата за…

Русија одговори на санкциите: “Отсега Европа ќе…

Русија го отфрли воведувањето на западното ограничување…