Објавено на:

Лукашенко побара прекин на војната во Украина!

t

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, обраќајќи им се на народот и на парламентот со порака, предложи да се прекинат воените дејствија во Украина и да се прогласи примирје.„Треба да застанеме сега, пред да започне ескалацијата. Ќе се обидам да ризикувам да предложам прекин на непријателствата, да прогласам примирје без право на движење, прегрупирање трупи од двете страни, без право на пренос на оружје , муниција и воена опрема“, рече шефот на државата.

Според него, доколку Западот се обиде да го искористи примирјето за свои цели, Русија е должна да ја искористи целосната моќ на воено-индустрискиот комплекс и армијата за да спречи ескалација на конфликтот.

Лукашенко истакна дека единствениот начин да се запре конфликтот е преку преговори без предуслови.

Во исто време, тој беше огорчен од постапките на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Па, какви чуда? Претседателот на суверена земја потпишува декрет што се однесува конкретно на него и си забранува да преговара за мир. Просто е смешно – ти велам како претседател. Ако не сакаш да преговараш – не не преговарајте, зошто го потпишувате овој указ и се иссмевате со луѓе? Што сакате да покажете со ова? – истакна белорускиот лидер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лукашенко побара прекин на војната во Украина!

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, обраќајќи им…

Предупредување од САД: Американицте веднаш да ја…

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ги повика…

(Видео) Зеленски: Никогаш нема да простиме за…

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, на неговиот Телеграм…

Украинците признаваат: Руските сили постугнаа одреден напредок…

Руските сили постигнаа одреден напредок во Бахмут…

Украина го брани целиот демократски свет, да…

Во Украина на удар се демократијата и…