Објавено на:

Лукашенко: Полска и НАТО сакаат да ја распарчат Украина

t

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изрази загриженост поради обидите на западните земји да ја „распарчат“ Украина за време на руската воена операција во таа земја.

За време на состанокот со рускиот колега Владимир Путин во Сочи, Лукашенко рече дека и тој и неговиот домаќин се загрижени за однесувањето на некои полски и НАТО политичари. Тој особено го спомена потегот на воениот блок предводен од САД да ги концентрира војниците на западните граници на Федералната држава Русија и Белорусија.


„Политичарите преземаат чекори за да ја распарчат Украина. „Загрижени сме што тие, Полјаците и членките на НАТО, се подготвени да излезат, да „помогнат“ на овој начин, да ја одземат, како пред 1939 година, западна Украина“, рече белорускиот претседател.

Според него, Западот има „слична стратегија“ кога е во прашање Западна Белорусија, без да даде дополнителни детали.

„Ги држиме нашите уши отворени“, рече Лукашенко, нагласувајќи го своето уверување дека во одреден момент на Киев можеби ќе му треба помош од Москва и Минск за да го спаси територијалниот интегритет на Украина.

Во неделата, украинскиот претседател Владимир Зеленски најави дека полските граѓани ќе добијат посебен правен статус во неговата земја, велејќи дека „ментално, украинскиот и полскиот народ се неразделни долго време“. Веста уследи по изјавите на полскиот претседател Анджеј Дуда, кој изрази надеж дека во иднина нема да има граница меѓу Полска и Украина.

Говорејќи на самитот на Организацијата на Договорот за колективна безбедност – Евроазиската воена алијанса, која се состои од неколку поранешни советски републики, претходно овој месец, Лукашенко рече дека „обидите за распарчување на Украина“ се „најопасниот тренд во Украина денес“. Тој исто така рече дека „веќе се создадени единици од илјада сили кои ќе влезат во Украина под маската на мировните сили“.

Тој изјави дека Западот сака не само „да ја ослабне Русија што е можно повеќе“, туку и да го „шири конфликтот“.

„Ако ова е идеја, тогаш веројатно никој нема да може да седи настрана“, рече тој.

Предупредувањата на Лукашенко за намерата на Варшава да го врати делот од Украина што и припаѓаше на Полска пред да биде преназначен на Советскиот Сојуз во 1939 година се забелешки на Сергеј Наришкин, директор на Руската служба за надворешно разузнавање (СВР). Минатиот месец тој рече дека Полска можеби подготвува заговор со Соединетите држави да ја окупира западна Украина со „мировници“ под маската на воени вежби. Варшава остро ги отфрли таквите тврдења.

  • Шефот на руската разузнавачка служба шири инсинуации против Полска и САД, лажно убедувајќи ги двете земји дека подготвуваат „полска анексија на западна Украина“, изјави Станислав Зарин, портпарол на координаторот на специјалните служби на полскиот министер.

На крајот на февруари Москва започна голема воена операција во Украина по седумгодишниот конфликт во Донбас и поради тоа што Украина не ги примени условите од договорот за прекин на огнот од Минск. Протоколите, со посредство на Германија и Франција, беа дизајнирани да го регулираат статусот на отцепените региони во рамките на украинската држава, но никогаш не беа спроведени.

Русија сега бара Киев да го признае суверенитетот на Русија над Крим и Народните републики Луганск и Доњецк и официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да влезе во НАТО. Русија исто така соопшти дека целта на операцијата е заштита на населението, како и демилитаризација и денацификација на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина “се спука” со Сирија заради признавањето…

Министерството за надворешни работи на Украина објави…

Оградата ќе спречи напад? Полска ја заврши…

Полска ја заврши изградбата на 187 километри…

Бајден: САД и НАТО ќе ја поддржуваат…

САД и НАТО ќе ја поддржуваат Украина…

Џабе се израдуваа: Турскиот парламент нема да…

Турскиот парламент нема да размислува за одобрување…

,,Третата светска војна е веќе почната”

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, изјави…