Лукашенко предупредува: Кој ќе стапне на „црвената линија“ на Москва и Минск – ќе си добие она што заслужува

t

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека руската и белоруската армија заеднички ќе одговорат доколку Киев започне војна во Донбас или војува против Минск или Москва. Како што вели, на Киев му се посочени „црвени линии“ и доколку ги помине ќе добие одговор.
Во интервју за каналот „Соловјов во живо“ на Јутјуб, Лукашенко предупреди дека во случај украинските власти да започнат војна во Донбас, белоруската армија ќе дејствува исто како и руската. На прашањето дали тоа ќе биде заеднички одговор од Москва и Минск, белорускиот лидер одговори: Се разбира.
„Слушај, дали мислиш дека денес се шегуваме на јужната граница? Не морам да ви објаснувам“, ги коментираше Лукашенко мерките што се преземаат во земјата за зајакнување на границата со Украина и задачите што беа извршени во февруари за време на руско-белоруските заеднички воени вежби.

Тој исто така изјави дека на крајот на јануари Минск пресретнал украински беспилотно летало кое ја прекршило државната граница при извидување на областа каде што се концентрирани руските и белоруските сили како дел од заедничките вежби.
Знаеме од каде полета, му ја видовме целата рута – тоа беше украинско беспилотно летало, нагласи претседателот, додавајќи дека Минск поостро ќе реагира на провокациите на Киев.

На прашањето дали белоруско-руските заеднички воени вежби се насочени против Украина, белорускиот претседател одговори дека ако треба тоа ќе биде против Украина и НАТО. Тој објасни дека тоа ќе биде случај ако некој се обиде да излезе подалеку од инцидентот со дронот од територијата на Украина.

Во таа насока, шефот на белоруската држава потсети дека Москва и Минск му дадоа на Киев „црвени линии“ и дека ќе добие одговор доколку ги премине. Во исто време, тој изрази мислење дека САД ја туркаат Украина во војна.

Запрашан дали одговорот би можел да биде ракетен напад на украинска територија, Лукашенко предупреди дека одговорот нема да биде само тоа.
„Ако ја повлече црвената линија, зошто го направи тоа? Дека никој нема да го премине“, истакна Лукашенко.
Претседателот, исто така, најави дека Минск нема да испорачува гориво, мазива и електрична енергија на Украина доколку Киев иницира влошување на односите со Москва.
„Ако војуваат против нас или Русија, ќе ги прекинеме сите испораки – не само гориво и мазива, туку и струја, заедно со Русија. Значи, ќе се бориме, ќе се браниме“, додаде тој.

Во исто време, тој додаде дека е разочаран од неговиот украински колега Владимир Зеленски и го нарече „аморфен“ човек без силна волја. Некако се акумулираше, вели Лукашенко. Кога почна отворено да изјавува: „Америка сме ние, а Русија и Белорусија се непријатели, тогаш веќе беше луд, изјави белорускиот лидер.

Претседателот предупреди дека нема да ги затвора очите пред она што го прави украинското раководство, но дека тоа нема да ја прекине економската соработка меѓу двете земји.
Како што вели тој, Белорусија генерално добро се однесувала кон Украина и ја снабдува со исто количество нафтени деривати како Русија. Украина е вториот партнер на Белорусија во трговијата во последната година, додаде тој.
Тој смета дека Украина би можела да стане сојузник на Русија и Белорусија во следните 15 години и да стане дел од Федералната држава.
„Знаете дека Белорусија е веќе таму. Мислам дека неодамнешните протести беа добра лекција за Казахстан. Ако зборувате за период од петнаесет години, убеден сум дека Украина ќе биде во Сојузната држава, ако не грешиме. „Мислам дека Туркменистан, Узбекистан и Таџикистан исто така ќе се приклучат поради економска потреба“, рече Лукашенко.
Да потсетиме, Русија и Белорусија го потпишаа договорот за формирање на Федералната држава на 8 декември 1999 година. До 20-годишнината од потпишувањето на овој документ, формирана е работна група која ќе подготви упатства за индустријата. Москва и Минск потоа ги преформатираа во федерални програми за интеграција. Повеќето се планирани за 2025 година, а некои за 2027 година. И Москва и Минск постојано нагласуваат дека на федералните програми им недостасуваат политички прашања поврзани со губењето на суверенитетот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Подморница на иднината: Русите ја создаваат “Арктур”…

Централното проектантско биро „Рубин“ од Санкт Петербург…

Херсон доби нов проруски шеф на регионот,…

Избраниот гувернер на регионот Херсон, Владимир Салдо,…

Дачиќ му се пожали на Лавров: Тешка…

Министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ денеска…

Нова воена помош од 480 МИЛИОНИ ДОЛАРИ…

Канада ќе обезбеди дополнителна воена помош од…

“Сувереност”: САД барале објаснување од Полска за…

САД побараа од Полска да ја објасни…