Објавено на:

Лукашенко пресече: Преговори без учество на Белорусија не може да има!

t

Претседателот Лукашенко рече дека Белорусија не може да биде изоставена од мировните преговори меѓу Русија и Украина и бара место на преговарачка маса.

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека Минск мора да има место на преговарачка маса за време на руско-украинските преговори.

На седницата на Советот за безбедност Лукашенко рече дека војната е на прагот на неговата земја.

„Не може да има преговори без учество на Белорусија“, рече Лукашенко.

„Оваа војна е на нашата врата. И тоа сериозно влијае на ситуацијата во Белорусија. Значи, не може да има посебни договори зад Белорусија“.

„Знам дека Русија ја разбира нашата позиција“, рече претседателот, додавајќи дека на крајот Русите, Украинците и Белорусите „мора да седнат и да преговараат како еднакви“.

Министерот за надворешни работи на Белорусија Владимир Макеи изјави дека Москва и Киев се информирани за ставот на неговата влада по тоа прашање.

„Наше недвосмислено е мислењето дека претседателот на Белорусија мора да учествува во разговорите“, рече тој.

Преговарачите од Русија и Украина се состанаа во Белорусија и Турција пред да преминат на видео врски.

Руските трупи ја користеа белоруската територија за да спроведат воена операција во Украина од север во првите недели од конфликтот. Украинскиот претседател Владимир Зеленски оваа недела изјави дека Лукашенко „презел некои чекори“ за да избегне вовлекување на неговата земја во војна со Украина. Во исто време, Зеленски одби да отфрли конфликт со Белорусија во иднина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

Нуклеарна војна во најава? Путин и Шојгу:…

Русија ќе биде принудена да реагира доколку…

„Југословенско сценарио“ вели Москва за намерата на…

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на…

Повторно контра сите во ЕУ: Унгарија нема…

Унгарија не сака да испраќа муниција во…