Објавено на:

Лукашенко се пофали: Банкарскиот систем ги издржа сите санкции воведени од Западот

t

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека банкарскиот систем на земјата ги издржал санкциите.


– „Воведени се невидени санкции, тие всушност работеа во овој режим една година. Мораме да ѝ оддадеме почит на економијата, а особено на банкарскиот систем – ги издржавме овие санкции“, рече Лукашенко во понеделникот, примајќи го извештајот од претседателот на одборот на Народната банка на Белорусија, Павел Калаур. Изјавата на шефот на државата ги пренесе официјалната веб-страница на претседателот.

Лукашенко го праша шефот на Народната банка како е мобилизиран банкарскиот систем и реагира на невидениот притисок од санкции. Тој се осврна и на темата мерки за обезбедување на населби на деловните субјекти за надворешно трговско работење.

– „Ситуацијата во овој поглед стана покомплицирана. Тоа не зависи од нас, тоа зависи повеќе од нашите партнери – западните банки. Сепак, се чини дека се справуваме. Но, има некои моменти. Тоа го чувствувам кога посетувам одредени претпријатија “, рече Лукашенко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Нема да ја нападнеме Белорусија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на прес-конференција изјави…

Украина ѝ понудила на Белорусија да склучат…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека украинската…

Киев стравува од офанзива: Дел од војската…

Киев повлече дел од своите војници на…

Нова руска воена опрема пристигна во Белорусија:…

Во Белорусија пристигна уште еден воз со…

НАЈНОВА ВЕСТ: УКРАИНСКА РАКЕТА ПАДНА ВО БЕЛОРУСИЈА!

Украинска ракета истрелана од системот за противвоздушна…