Лукашенко: Сушата во Европа е божја казна

t

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко смета дека Бог ја казнил ЕУ со суша поради нејзината политика.

„Всушност, Европа е на работ на најтешката криза со храна во модерната историја… Постои Бог. Ги казни со голема суша, а сега и со страшни бури и поплави“, рече Лукашенко за време на јавното предавање одржано во Палатата на Републиката во Минск.

Белорускиот претседател истакна дека Европа не е дел од големата политика, туку сателит на САД и затоа страда, подготвена да ја исполни секоја желба на господарот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Експерти за дезинформации во канцелариите на ЕУ…

Повеќето од неодамнешните кампањи на Русија се…

Сирија бара помош од Европа, поради санкциите…

Целата европска помош е концентрирана во Турција,…

Тензично: Поради “опасни нивоа на верска нетолеранција…

Турција издаде предупредување за патување во европските…

Инфлацијата “ги јаде” Европејците: Цените на одредени…

Просечната цена на земјоделските производи во изминатата…

Лајчак и Ескобар од НАТО: Стабилноста на…

Претставникот на Соединетите Американски Држави за Западен…