Објавено на:

Лукашенко ја смирува топката: Белорусија нема да војува!

t

Белорускиот претседател, Александар Лукашенко, изјави дека блорусија не планира да војува со никого, како и дека на земјата не и треба војна.

Лукашенко, при проверката на воено-индустриските производи во регионот Брест, уште еднаш ги демантираше информациите кои се шират на социјалните мрежи дека државата спроведува скриена мобилизација.

Тој порача да не се обрнува внимание на „споменатите поплаки“.

Мораме да се смириме и да си ја гледаме својата работа ако сакаме да нема војна – порача Лукашенко.

И претходно белорускиот претседател изјавуваше дека нема потреба од мобилизација.

Во меѓувреме, Министерството за одбрана соопшти дека може да повика од резерва од 500.000 обучени борци доколку тоа биде потребно.

Резервистите сочинуваат околу 60 отсто од белоруската армија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Нема да ја нападнеме Белорусија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на прес-конференција изјави…

Украина ѝ понудила на Белорусија да склучат…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека украинската…

Киев стравува од офанзива: Дел од војската…

Киев повлече дел од своите војници на…

Нова руска воена опрема пристигна во Белорусија:…

Во Белорусија пристигна уште еден воз со…

НАЈНОВА ВЕСТ: УКРАИНСКА РАКЕТА ПАДНА ВО БЕЛОРУСИЈА!

Украинска ракета истрелана од системот за противвоздушна…