Објавено на:

Лукашенко ќе има проблеми во својата земја доколку тргне во војната вo Украина, тврди Макрон

t

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа во интервју за францускиот ТВ канал „Франс2“ изјави дека неговиот белоруски колега, Александар Лукашенко, ќе се соочи со проблеми во сопствената земја доколку навлезе подлабоко во војната во Украина, на страната на Русија.

-Доколку претседателот Лукашенко одлучи повеќе да се вклучи во оваа војна, тоа ќе го направи спротивно на советите на голем дел од својот народ, рече Макрон за „Франс 2“.

Со тоа, додаде тој, Лукашенко би „презел одговорност што нема да биде без проблеми“.

На 24 февруари 2022 година, руските трупи ја нападнаа Украина, меѓу другото, од територијата на Белорусија, нејзиниот долгогодишен сојузник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лога најавува дека уставните измени можеби нема…

Преамбулата на Уставот со внесување на помалите…

Шокнатна изјава на разрешениот министер за одбрана:…

Разрешениот министер за одбрана на Израел, Јоав…

Франција ги забрани сите социјални мрежи на…

Француската влада соопшти дека на сите државни…

Утре ќе се знае дали „Цар Борис“…

Утре ќе се знае дали Цар Борис…

Следете нè: Вечерва во 21 часот “Тешки…

Следете ја денешната епизода на "Тешки муабети"…