Македонец уапсен во Хрватска за шверц на дрога

t

Хрватската полиција разоткри шестчлено злосторничко здружение чии членови, меѓу кои Македонец и Србин, се обвинети дека од септември минатата година шверцувале хероин во Хрватска, а потоа го продавале на наркопазарот во окрузите Истра, Загреб и Сплитско-Далмација.

Осомничените набавиле хероин на територијата на една од земјите од Југоисточна Европа и го прошверцувале на територијата на три хрватски општини каде, според полициските сомненија, на продажба ставиле најмалку 4,2 килограми хероин, а одземени се 3,9 килограми. нив за време на нивното апсење, објави Хина.

Полицијата осомничи 43-годишен државјанин на Македонија, 59-годишен државјанин на Србија и четворица хрватски државјани на возраст од 66, 49, 47 и 42 години за неовластено производство и тргување со дрога како дел од злосторничко здружување. .

Се уште трагаат по 42-годишниот хрватски државјанин.

Се додава дека заработиле најмалку 80.000 евра од продажба на 4,2 килограми хероин, кои ги поделиле меѓу себе, додава полицијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонец уапсен во Софија! Определен му е…

Македонски државјанин е уапсен и обвинет откако…

Хрватска ќе обучува украински војници: Резников му…

Украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников на…

Спасовски: Уништивме над 10 тони дрога пред…

Ефикасноста во сузбивањето на нелегалната трговија со…

Голема акција на МВР: Запленета дрога во…

Во тек е голема полициска акција на…

Македонец приведен при велз во Бугарија!

При гранична контрола за влез во Бугарија…