Македонија добива нов амбасадор на САД – запознајте ја Ангела Прајс Агелер и нејзината кариера

t

Македонија добива нова амбасадорка на САД, која треба да ја наследи актуелната Кејт Мери Брнз во амбасадата на скопското Кале.

Американскиот претседател Џо Бајден, предмалку ја номинираше Ангела Прајс Агелер за вонреден и ополномоштен амбасадор на САД во земјава, која би требало да добие и целосен и редовен мандат.

Агелер има исклучителна дипломатска кариера, а последната работна позиција е заменик-шеф на мисијата на САД во Амбасадата на САД во Исламабад, Пакистан.

Претходно, служела како министерски советник за односи со јавност во амбасдата на САД во Париз, Франција.

Вршител на должност главен-заменик помошник државен секретар за Бирото за прашања од Јужна и Централна Азија и Канцеларијата на специјалниот претставник за Авганистан и Пакистан во Вашингтон, Д.Ц.; и, заменик помошник државен секретар за печат и јавна дипломатија во Бирото за печат и јавна дипломатија. Претходно, таа била советник за односи со јавноста во Амбасадата на САД во Исламабад, Пакистан.

Претходните задачи вклучуваат службеник за односи со јавноста во Американската амбасада во Скопје, Македонија; Аташе за култура и печат на Амбасадата на САД во Ханој, Виетнам; Портпарол на Бирото за конзуларни прашања при Стејт департментот; и задачи во Амбасадата на САД во Париз, Франција и Амбасадата на САД во Њу Делхи, Индија.

Пред да се приклучи на Службата за надворешни работи, Агелер работел за Стејт департментот во амбасадите на САД во Уагадугу, Буркина Фасо и Будимпешта, Унгарија, како и во Генералниот конзулат во Мадрас, Индија. Претходно во нејзината кариера, таа работеше во Националната галерија на уметност во Вашингтон и како волонтер на Мировниот корпус во Централноафриканската Република. Агелер е добитник на бројни награди на Стејт департментот, вклучувајќи ја и наградата за помошник секретар за извонредност и наградата Милдред Синклер за јазик. Дипломирана на Универзитетот во Јута, зборува француски, македонски и малку хинди.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…

САД: Руската инвазија на Украина ќе предизвика…

Амбасадорката на САД во Обединетите нации, Линда…

Бајден се предомисли: Се уште сака да…

Бајден се предомисли, се уште сака да…

(Фото+видео) Пелоси пристигна во хотелот со огромно…

Спикерката на Претставничкиот дом на САД, Ненси…