Македонија ќе плати милиони евра за оштети поради пресуди на Европскиот суд за човекови права?

t

Агентката на Владата за застапување на државата пред Судот за човекови права, Даница Џонова, во своето вечерашно гостување во емисијата „Економски Магазин“ на Алсат рече дека засега највисокиот износ што компанија го добила против државата изнесува околу 60 илајди евра, но нагласи дека побарувањата коишто се однесуваат на прекршување на правото на сопственост може да достигнат и милионски суми, коишто би ги исплатила државата.

„Ако гледаме само низ призмата на бизнис компаниите, како апликанти пред Европскиот суд за човекови права, тогаш највисокиот досуден износ по трите основи – надомест на материјална, нематеријална штета и надомест на трошоци во постапката, износот е околу 60 илјади евра. Предметите каде што особено се актуелизира правото на сопственост во принцип тежат прилично финансиски…ние во постапка имаме предмети, во кои апликанти се бизнис компании, каде штетните побарувања надминуваат милионски суми кои треба да се исплатат од буџетот на државата“, вели Џонова.

Извор: Алсат ТВ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонија на 85-то место на светскиот индекс…

На меѓународниот индекс за перцепција на корупцијата…

Добро утро со Инфомакс: По патот на…

Во чест на големиот македонски револуционер, апостол…

Добро утро со Инфомакс: Еден чоек шчо…

На денешен ден, 18 јануари 1830 година…

Нема поголеми задржувања на граничните премини низ…

 Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…

Шоле во “проверка” на Западен Балкан: Најпрво…

Високиот советник на Стејт департментот, Дерек Шоле…