Македонија ѝ донира 12 хеликоптери на Украина и купува 8 нови

t

Новото дебатно издание на емисијата „360 степени“, во кое гостува министерката за одбрана Славјанка Петровска, се емитува вечерва (24 март 2023 г.) од 22:20 часот на ТВ Алсат.

Со министерката за одбрана Славјанка Петровска разговараме за најавата дека Владата е пред одлука да ѝ донира хеликоптери на Украина и да купи нови – повеќенаменски, кои ќе бидат за потребите на Армијата, но и на цивилната заштита и спасување. Зборуваме за тоа колку е вредноста на досега донираната воената опрема и што значи тоа за релативно слаба економија како македонската. Се знае ли втората НАТО-членка што покрај Грција ќе патролира на нашето небо и кој ќе носи одлука ако треба да се собори непријателско летало? Петровска ја прашуваме и за обвинувањата од пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки, дека припадници на воената служба за безбедност и разузнавање биле уапсени на Косово поради сомнителни активности и дека таа крие имот во Радишани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонија ѝ донира 12 хеликоптери на Украина…

Новото дебатно издание на емисијата „360 степени“,…

Еко-патролата на ЈП Комунална хигиена со засилени…

Еко-патролата на ЈП Комунална хигиена – Скопје…

До февруари 2024 сите документи ќе мора…

Министерството за внатрешни работи, постапувајќи по заклучок…

Возач се обидел да прегази неколку лица…

Во петокот, на паркингот на аеродромот Келн/Бон,…

(Фото) ЛЕКАРИ ТВРДАТ ДЕКА ОД ШЕЌЕР НЕ…

Зошто почина 6-годишната Јана? Клиничката болница во…