Објавено на:

Македонската кошаркарска репрезентација ја победи Данска

t

Македонската машка кошаркарска репрезентација со победа ги отвори претквалификациите за пласман на Евробаскетот 2025, откако вечерва во неизвесен натпревар триумфираше на гостински терен против Данска со 73-70 (34-29).

Избраниците на селекторот Александар Јончевски беа во резултатска негатива по првата четвртина (14-18), но го кренаа нивото на игра во втората четвртина која ја решија во своја корист со 20-11 и заминаа на полувреме со предност од пет поени.

Македонската машка кошаркарска репрезентација со победа ги отвори претквалификациите за пласман на Евробаскетот 2025, откако вечерва во неизвесен натпревар триумфираше на гостински терен против Данска со 73-70 (34-29).

Избраниците на селекторот Александар Јончевски беа во резултатска негатива по првата четвртина (14-18), но го кренаа нивото на игра во втората четвртина која ја решија во своја корист со 20-11 и заминаа на полувреме со предност од пет поени.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Добро утро со Инфомакс: По патот на…

Во чест на големиот македонски револуционер, апостол…

Добро утро со Инфомакс: Еден чоек шчо…

На денешен ден, 18 јануари 1830 година…

Нема поголеми задржувања на граничните премини низ…

 Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…

Шоле во “проверка” на Западен Балкан: Најпрво…

Високиот советник на Стејт департментот, Дерек Шоле…

Добро утро со Инфомакс: Во шумата јас…

Андон Лазов Јанев, познат како Ќосето или Касапот е македонски  револуционер,…